Główni Organizatorzy Wydarzenia

Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery to fanowska inicjatywa stworzona przez nas – fascynatów starych gier i sprzętów oraz naszych przyjaciół i rodziny, działająca jako Fundacja non-profit.  Za jego powstaniem stała chęć do podzielenia się pasją i naszymi zbiorami z jak największą ilością osób oraz chęć zarażenia ich choć trochę naszym entuzjazmem.

Myślą przewodnią Muzeum jest łączenie nierozrywalnej historii wideo rozrywki i historii informatyki. Stworzyliśmy więc miejsce, w którym można nie tylko podziwiać zaprezentowane w gablotach wyjątkowe eksponaty techniki, ale także samodzielnie poznawać gry doświadczając ich  z pierwszej ręki – grając na blisko pięćdziesięciu różnorodnych stanowiskach (komputerach, konsolach i maszynach arcade).

Dzięki pracy i zaangażowaniu udało nam się po wielu latach organizowania wystaw i imprez jako inicjatywa RetroGralnia otworzyć we wrześniu 2017 roku pierwsze w Polsce muzeum poświęcone zarówno grom wideo, jak i historii komputerów i informatyki.

RetroGralnia to powstała w roku 2010 inicjatywa mająca na celu przybliżenie wszystkim zainteresowanym tematyki historii gier wideo i komputerów, w szczególności pierwszych dekad ich istnienia oraz zachowanie jak największej ilości sprzętu i innych eksponatów z tamtego okresu dla przyszłych pokoleń.

Przed powstaniem Muzeum GiKME RetroGralnia zajmowała się organizowaniem prelekcji i wykładów na festiwalach, konwentach i wystawach, organizowaniem sal tematycznych oraz ekspozycji na różnorakich wydarzeniach, a także organizacją licznych wystaw i imprez.

Obecnie RetroGralnia realizuje swoje cele poprzez prowadzenie kanału YouTube, na którym znaleźć można szeroką gamę filmów poświęconych historii gier, komputerów i konsol video, recenzję i opisy sprzętu, relacje z imprez i wystaw retrogamingowych i retroinformatycznych.

A kto za tym stoi?

Artur Ciemięga

Sonda

Kolekcjoner, gracz, zafascynowany rozwojem technologii elektronicznych i informatycznych. Od wielu lat organizujący i aktywnie uczestniczący w wystawach popularyzujących dawny sprzęt komputerowy oraz dawne gry. Odkrywca, cały czas, poszukujący śladów informatycznych lat minionych. Do swoich największych sukcesów zalicza odnalezienie jednego z fragmentów Polskiego komputera Elwro Odra 1305 pracującego do roku 2010 na Wrocławskim Brochowie.

Wojtek Frabiński

Frabi

Komodorowiec, który po latach zakopał topór wojenny i teraz gra nawet na Atari 2600. Miłośnik Amigi, której nieco spóźniony zakup (pierwsza pięćsetka w 2014 r.) mocno przyczynił się do rozwinięcia pasji do gier retro. Fan platformówek i mocno nietypowych sprzętów, zwłaszcza tych starszych od niego.

Michał Lisiecki

mfx

Urodzony w roku 1980. Z wykształcenia informatyk, absolwent Politechniki Wrocławskiej. Jego pierwsza konsolą był „Ну, погоди!”, klon konsolki Nintendo Game & Watch. Późniejszy posiadacz Commodore 64 i Amigi 500. Działacz fandomu fantastycznego.  Miłośnik seriali, kina i komiksów. Znawca retro (i nie tylko) gier. Prelegent konwentowy i organizator wielu konwentów.

Jakub Rzepecki

borg

Urodzony w roku 1980. Z wykształcenia informatyk, absolwent Politechniki Wrocławskiej. Swoją przygodę z grami rozpoczynał od klona konsoli Atari 2600 zwanego popularnie Rambo. Wielki miłośnik komputera Commodore 64, na którym w podstawówce zdobywał pierwsze szlify programisty. Działacz fandomu fantastycznego. Współtwórca i organizator wielu konwentów i imprez.

Games & Vintage Days Wrocław organizowane przez Fundację Gry i Komputery Minionej Ery jest formalnie wydarzeniem towarzyszącym imprezy Targi Japońskie NiuCon i będzie wspólnie z nimi biletowane. NiuCon to cyklicznie odbywająca się od 2008 roku impreza przybierająca różne formy – festiwalu, konwentu, a obecnie targów. Pierwotnie została współzałożona między innymi przez osoby tworzące RetroGralnię i konwent CoolKon (będący miejscem powstania RetroGralni). W japońskiej hali możecie się spodziewać wystawców tradycyjnych, popkulturowych oraz alei artystów, a także rozbudowanej strefy gastro.